تأملی در نوروز


تأملی در نوروز
نویسنده:دکتر محمود روح الامینی

دیباچه

انسان، از نخستین سال های زندگی اجتماعی، زمانی که از راه شکار و گردآوری خوراک های گیاهی روزگار می گذراند، متوجه بازگشت و تکرار برخی از رویدادهای طبـیعی، یعنی تکرار فصول شد. زمان یخ بندان ها موسم شکوفه ها، هنگام جفت گیری پرندگان و چرندگان را از یکدیگر جدا کرد.

ادامه مطلب

[ ] [ ] [ ahmadali1 ]

[ (0) نظر ]

مواعظ حکیمانه(فرازهایی از پیامهای نوروزی مقام معظم رهبری)


فرازهایی از پیامهای نوروزی مقام معظم رهبری
... تحویل هر سال جدید شمسى - که با نوعى تحول در عالم طبیعت مصادف مى‌باشد - فرصتى است تا انسان به تحول درونى و اصلاح امور روحى و معنوى و فکرى و مادّى خود بپردازد. این دعاى شریفى که به ما تعلیم داده‌اند، تا در آغاز سال بخوانیم، درس همین تحول است. در این دعا، از خداى متعال درخواست مى‌کنیم که در حال و وضعیت روحى و نفسانى ما، تحول و دگرگونى مبارکى را ایجاد کند. ایجاد تحول کار خداست؛ اما ما موظفیم که براى این تحول در درون ودر زندگى خود و در جهان، اقدام و تلاش کنیم و همت بگماریم.

ادامه مطلب

[ ] [ ] [ ahmadali1 ]

[ (0) نظر ]

دل نوشته هایی به مناسبت عید نوروز(1)


تهیه کننده: سید امیرحسین کامرانی راد
منبع: راسخون

ثانیه‌های سرشار از مهربانی

طیبه تقی‌زاده
بویبهار، در لابه‌لای برگ‌ها می‌پیچد. عطر سوسن، هوای صبحگاهی را مست می‌کند.میخک، رز و محمدی، بوی زندگی و تازگی را میان باغچه می‌پراکنند.
نسیم خوش بهاری، طبیعتی تازه را نوید می‌دهد. برگ‌ها جان می‌گیرند و چشم‌اندازی سبز، از پس پنجره‌های گشوده، جلوه‌گری می‌کند.
سفره‌های سخاوت و یکرنگی، پهن می‌شوند. بوی سبزه در فضای رنگارنگ سفره می‌پیچد.
عطر سیب‌های سرخ، جای دیگری میان این همه، باز می‌کند.
دل‌های یکرنگ و باصفا، آماده می‌شوند تا به ثانیه‌های تازه زندگی وارد شوند. تیک تاک ساعت، فضای پرسکوت خانه را پر می‌کند.
چیزی به ثانیه‌های آغازین سال نو نمانده است.
یک سال گذشت و واپسین ثانیه، فاصله میان زمان‌ها را دو نیمه کرد.
«یا مقلب القلوب و الابصار. یا مدبر اللیل و النهار. یا محول الحول و الاحوال. حوّل حالنا الی أحسن الحال».
چشم‌هابه روشنی باز می‌شوند و دل‌ها به یکدیگر نزدیک و قلب‌ها آرامش دوباره می‌یابند در حلول سال نو و دلگرم به آتیه‌های مهربانی و صفا می‌شود. احساس بهار، نیلوفرانه بر اندام طبیعت می‌پیچد و زمستان کوچ می‌کند.

ادامه مطلب

[ ] [ ] [ ahmadali1 ]

[ (0) نظر ]

عید نوروز، زیبائیها و شادیها


نویسنده:حجت الاسلام احمد لقمانی

«لبخند سخن‌»

زکوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی
از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی
سخن در پرده می‌گویم زخود چون غنچه بیرون آی
که بیش از پنج روزی نیست‌حکم میر نوروزی

ادامه مطلب

[ ] [ ] [ ahmadali1 ]

[ (0) نظر ]

نوروز ، آیین جهان شمول زایش و رویش و رستاخیز


نویسنده: دکتر حکمت الله ملاصالحی(باستانشناس)
" تخرج الحی من المیت و تخرج المیت من الحی "
ای توبهار حسن بیا کان هوای خوش
بر باغ و راغ و گلشن و صحرا مبارکست
ای صد هزار جان مقدس فدای او
کاید به کوی عشق که آنجا مبارکست
ای جان چار عنصر عالم جمال تو
بر اب و باد و آتش و غبرا مبارکست
هر دل که با هوای تو امشب شود حریف
او را یقین بدان تو که فردا مبارکست
کلیات شمس ، صص 1-75

ادامه مطلب

[ ] [ ] [ ahmadali1 ]

[ (0) نظر ]

عید نوروز در فرهنگ اسلامی و آیین ها و اساطیر ایرانی


نویسنده: مریم مدرس زاده

۱. در فرهنگ اسلامی

با اینکه در قرآن کریم به نوروز و نیز به اعیاد اسلامی اشاره ای نشده است، لیکن بخشی از روایات اسلامی به تجلیل و تکریم از عید اختصاص دارد. این مقاله پس از آنکه نظر قرآن و روایات اسلامی را درباره ( عید ) جویا می گردد به بررسی مجملی از جایگاه ( نوروز) در فرهنگ اسلامی می پردازد.

ادامه مطلب

[ ] [ ] [ ahmadali1 ]

[ (0) نظر ]

نوروز در فرهنگ شیعه (1)


نویسنده: رسول جعفریان
نوروز یا روز نو، در همه تقاویم، در همه دوره‌ها و در میان همه فرهنگها، با اسامى گوناگون مطرح بوده و هست. گردش زمین به دور خورشید و پدید آمدن روز و شب و فصول سال و نیز حرکت ماه بر گرد زمین، بشر را به محاسبه واداشتهو به طور طبیعى تقویم را پدید آورده است. آغاز هر سال، شروع جدیدى است که خود به نوعى انسان را با احساسى تازه و تولدى نو به حرکت در مى‌آورد. این آغاز همراه با شادى و سرور بوده و در هر فرهنگى آیینهاى ویژه‌اى براى نشان دادن خوش حالى و شادى تعبیه شده است. در میان ایرانیان، این روز نو، روزى بود که شاه جدید ساسانى به تخت مى‌نشست. خواهیم دید که آخرین نوروز ایرانى،که طى آن آیینهاى ویژه‌اى را اجرا مى‌کردند

ادامه مطلب

[ ] [ ] [ ahmadali1 ]

[ (0) نظر ]

نوروز در روایات اسلامى (1)


دین جهانى، با آداب و سُنن ملّى چه رفتارى دارد؟ آیا آنها را کنار مى نهد وخود به ساختن آداب و رسوم تازه مى پردازد؟ یا آنها را تأیید مى کند و در کنار خویش مى نشاند؟ و یا از میان آنها گزینش مى کند؟
نخست باید دانست که دین کامل، آن نیست که خود، همه چیز را برعهده گیرد و به جاى همه استعدادهاى آدمى و همه نهادهاى مدنى بنشیند; بلکه دین کامل، دینى است که همه اینها را در جاى خود، به درستى مى بیند و جهتى کلّى به آنها مى دهد و آنچه را از توان (قُواى فردى) و (نهادهاى جمعى) خارج است، بر عهده مى گیرد…و این، فلسفه اى عمیق دارد; زیرا چنان که دین، فعل تشریعى خداوندى است، قواى آدمى و لوازم تابعه آن (مانند نهادهاى جمعى) نیز فعل تکوینى الهى اند وهیچ گاه تکوین و تشریع، ناسازگارى ندارند; چرا که از مبدأ واحدى دستور مى گیرند.

ادامه مطلب

[ ] [ ] [ ahmadali1 ]

[ (0) نظر ]

نوروز و سنت فرهنگی اسلام


«نوروز» عیدی ماندگار در بین ایرانیان است. تعطیلات نوروزی، مسافرت و سیر وسفر، صله رحم، نو شدن و پوشیدن لباسهای نو و زیبا، خانه تکانی، آشتی افرادقهر با یکدیگر و... از سنت های نیکوی نوروز در بین ایرانیان است. در این مقاله سعی شده است که به راز ماندگاری نوروز و سنت های پسندیده آن در جامعهایرانی به ویژه بعد از تلاقی آن با اسلام اشاره شود.

ادامه مطلب

[ ] [ ] [ ahmadali1 ]

[ (0) نظر ]

X